Има пробойна в нормативната уредба, която урежда правото на родителите да им бъде издаден болничен лист заради поставяне под карантина на цели класове в училище и групи в детските градини.
Единствено ясен е моментът при дете с COVID-19. Тогава и двамата родители имат право на болничен лист, ако са социално осигурени. Дори и единият родител да е в отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст или въобще в отпуск „майчинство” след първата година, той пак може да ползва болничен, защото според юристи това са два различни осигурителни риска.
На тълкувание обаче подлежи текстът в Наредбата за медицинската експертиза, когато става въпрос за болничен лист при здраво дете, но под карантина заради контакт със заразен с коронавирус.
Според сега действащия текст болничен лист се издава „за гледане на дете, посещаващо детско заведение” и не става ясно дали това касае само детски градини и ясли, или и училища.
Оказва се, че няма ясна дефиниция на понятието „детски заведения” нито в сега действащата Наредба, нито в Кодекса за социално осигуряване.
Именно това създава реален риск родители да не могат да получат изплащане на болничния си лист и виновни за това няма да са лекарите.
По този въпрос социалният зам.-министър Адриана Стоименова разясни в ефира на bTV, че няма да има ощетени родители и е въпрос на дни юристите на социалното и здравното министерства да дефинират спорния текст.
Въпреки че, преди дни бяха дадени отговори на много от въпросите, вълнуващи родителите относно правата им в ситуация на карантина, заради коронавируса се оказва, че все още има доста неизяснени неща. Като например колко пъти в рамките на учебната година ще имат право на болнични?
Зам.-министър Стоименова обясни, че те ще могат да ползват „колкото е необходимо, до 90 дни в годината с едно и също основание според Кодекса за социално осигуряване”.
Какво обаче ще се случи ако един и същи клас излиза в карантина всеки месец?
Тогава сума сумарно дните ще са повече от 90 в рамките на една учебна година.
Според Стоименова тогава родителите ще ползват и 60 дни неплатен отпуск, който според изменения в Закона за здравето, се признавал за трудов стаж.
Само че тънкият момент е, че в тази ситуация семейството ще остане без доход.
А именно изискванията за доход при отпускане на помощи в случай на ученик в карантина родители определят като дискриминационни.
Винаги можело ако доходите на член от семейството надхвърляли 610 лева, да се кандидатства за помощта от 375 лв. при кризисна ситуация, е отговорът на зам.-социалния министър.
И тук е моментът да припомним, че преди дни стана ясно, че на всяко дете в Германия ще бъдат изплатени 300 евро, на два транша – през септември 200 и през октомври 100, като част от мерките на държавата да се справи с корона кризата. Като в това число са и децата, които ще се родят до края на календарната година, без да се налага семействата да подават някакви заявления или да доказват доход.
Напиши коментар